آخرین اخبار

پربیننده ها

27. دى 1394 - 19:52   |   کد مطلب: 4541
شرایط کشاورزی در سی سخت در آستانه برخی تغییر و تحولاتی است که آینده این منطقه زیبا را به مخاطره می اندازد.

به گزارش کهگیلویه، پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس  شهرستان دنا از جمله مستعد ترین نقاط استان کهگیلویه و بویر احمد به لحاظ استعدادهای کشاورزی است که سالانه هزاران تن انواع محصولات کشاورزی و زارعی در این منطقه به سراسر کشور صادر و یا به مصارف داخلی میرسد.

 

موقعیت جغرافیایی شهرستان دنا به گونه ای است که انواع محصولات کشاورزی و زراعی که حتی در برخی مناطق گرمسیر و یا معتدل تولید می شود در این منطقه کوهستانی قابل کاشت و برداشت است.

 

از گندم و جو زار های سادات محمودی تا برنج کاری های بخش پاتاوه و روستای کریک گرفته تا تاکستانهای سی سخت و باغات سیب این منطقه و روستاهای دهنو و کوخدان همگی در دایره ظرفیتهای کم نظیر شهرستان دنا واقع شده است که مدیریت این حجم بالای از فعالیتهای گوناگون در یک شهرستان را در نوع خود متفاوت با سایر نقاط استان قرار داده است.

 

safiredena.ir

 

اجرای پروژه های جدید کشاورزی که در جای جای شهرستان دنا بارقه امید را در دل مردم ایجاد کرده از طرفی و کسب عنوان مدیر برتر مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان دنا در بین سایر شهرستانهای استان همگی موید حرکت مثبت و رو به روشد جهاد کشاورزی دنا در توجه به توسعه همه جانبه به کشاورزی در شهرستان است.

 

این شرایط که به خودی خود محقق نشده و معلول برخی اقدامات موثر بوده موجب امیدواری مردمی شده که بخش اعظمی از چرخ زندگی آنان مدیون آب و خاک این خطه است.

 

از طرفی تلاش خستگی ناپذیر دنا نشینان در آبادانی و تغییر چهره دنا ،نشان از اراده محکم و توان بالای مردمانی دارد ،اوج این تلاش شبانه روزی را باید در دستان پینه بسته کشاورزان سی سخت یافت که از بیش از 150 سال پیش تا کنون رنج دشت و کوهستانهای سخت دنا را به جان خریده اند تا سیمای سی سخت را به شرایط کنونی بدل کنند.

 

دنا سفیردنا

 

اما گویا شرایط کشاورزی در سی سخت در آستانه برخی تغییر و تحولاتی است که آینده این منطقه زیبا را به خطر می اندازد.

 

شرایط مخاطره آمیز این روزهای کشاورزان سی سختی در اقدام نگران کننده آنان در قطع درختان چندین ساله شان پیداست ،کشاورزانی که سالها به امید به بار نشستن محصول خود رنجی طاقت فرسا را به دوش کشیده اند!

 

اما این روزها که کشاورزان به دنبال سر و سامان دادن به درختان خود برای بهاری پر ثمرتر اند ده ها کشاورز راه دیگری در پیش گرفته و در حال قلع و قمع درختان هستند.

 

در گفت و شنود خبرنگار سفیر دنا با برخی از این افراد که در حال بریدن درختان چندین ساله و ثمری خود بودند عدم صرفه اقتصادی پرورش سیب و ضرر های فراوان در تولید این محصول را عامل این اقدام خود عنوان میکردند .

 

حمید رضا توکل یکی از کشاورزانی است که در منطقه پس تل سی سخت بیش از 220 اصله درخت سیب خود را از جای درآورده است،به گفته وی قیمت پایین سیب و هزینه های بالای تولید موجب شده تا تعداد زیادی از کشاورزان به سمت قطع درختان چندین ساله بروند ،به گفته توکل افزایش قیمت سموم دفع آفات و سایر هزینه های تولید سیب موجب شده هزاران درخت سیب در همسایگی باغ وی ریشه کن شود.

 

توکل به خبرنگار سفیر دنا گفت:در سالیان گذشته در یک مورد که به خرید سموم دفع آفات نباتی برمیگردد با 6 هزار تومان بهترین سم خریداری می شد ولی اکنون همان سم به قیمت پنج برابر خریداری می شود ،با این تفاوت که قیمت سیب هیچ افزایشی نداشته و جدای از افزایش سایر هزینه ها،به قیمت شش برابری و افت کیفیت نسبت به سالیان گذشته رسیده است.

 

توکل با اشاره به اینکه از سال گذشته تا کنون صاحبان بیش از 15 قطعه زمین که صاحبان بیش از 4 هزار اصله درخت سیب بوده اند درختان سیب خود را از جا درآوده اند از یک مشکل بزرگتر در زمینهای این منطقه که دقیقا در نزدیکی ارتفاعات دنا قرار دارند گفت.

 

safiredena.ir

 

وی با بیان اینکه آب کشاورزی سی سخت از ده ها سال پیش تا کنون از آب چشمه میشی تامین می شد گفت:از 10 اینچ آب این چشمه تنها چهار اینچ سهم کشاورزان می شود و مابقی توسط اداره آب و فاضلاب برای مصارف شرب مردم به منبع آب روانه شده است .

 

این کشاورز سی سختی گفت :در حال حاضر با وجود قطره ای شدن باغات کشاورزی مناطق بندان بالا،پس تل ،کایافی ،بریدون و فرامرزی این مناطق از بی آبی مفرط رنج میبرند و در برخی مواقع به جای سه الی چهار روز هر 10 روز یک بار نوبت آبیاری باغات این مناطق می شود که موجب زیان فراوانی به باغات و محصولات کشاورزی شده است.

 

توکل در ادامه به تشریح هزینه کرد و درآمد امسال خود پرداخت و گفت:درآمد امسال من از 220 درخت سیب تنها 4 میلیون و 500 هزار تومان بود که حدود 2 میلیون و 800 هزار تومان آن صرف هزینه های تولید شد و این درحالی است که محصول خود را در باغ به فروش رسانیدام و این درآمد منهای هزینه های حمل و نقل ،کارگر و سبد است.

 

وی بیان داشت:بنده جوانی خود را پای به ثمر نشستن این درختان گذاشته ام واکنون به علت کمبود آب و قیمت پایین محصول مجبور به قطع درختان خود هستم تا بیش از این شاهد زیان به خود نباشم.

 

سفیر دنا

 

قدرت پناهی یکی دیگر از کشاورزانی است که درختان خود را به دلایل عنوان شده قطع و از بین برده است ،وی در این باره می گوید از دو تن سیبی که امسال روانه بازار کردم بعد از حساب و کتاب معلوم شد 250هزار تومانی هم از جیبم رفته است.

 

مجید طهماسبی هم یکی دیگر از کشاورزانی بود که به علت کمبود آب در دامنه های دنا مجبور به قطع درختان و جایگزین کردن درختانی جدید کرده بود ،وی نیز بی توجهی به تامین آب کشاورزی مناطق یاد شده را از علل قطع درختان خود عنوان کرد و ابراز داشت:باغات سی سخت بیش از150 سال است از آب چشمه میشی آبیاری می شد تا اینکه آب و فاضلاب بخش عمده ای از آب کشاورزان را برای مصارف شرب مورد استفاده قرار داد.

 

به گفته طهماسبی با افزایش جمعیت و انتقال بیش از حد آب به منع ذخیره آب شرب، آب انتقالی برای کشاورزان به قدری کم است که امکان آبیاری باغات در فصول گرم سال به هر 10 روز یک بار می رسد،طهماسبی احداث چاه آب برای مصارف شهری توسط آب و فاضلاب شهرستان و رها سازی آب چشمه که از امنیت بهداشتی کمتری برخوردار است را راهکاری برای پایان دادن به مشکلات متعدد کشاورزان بیش از 300 هکتار از اراضی سی سخت دانست و از متولیان خواست تا با احداث چاه برای کشاورزان این مشکل را برطرف و یا با احداث چاه برای مصرف شهروندان آب مورد نیاز کشاورزان را در اختیارشان قرار دهند.

 

وی افزود:بحران آب در این منطقه تنها در پنج ماه از سال است که اگر مسئولان این اقدام را در برنامه کاری خود قرار دهند تنش آبی ده ها کشاورز برطرف می شود.

 

سفیر دنا

 

 

تصاویر تکمیلی: 
 
 
منبع:سفیردنا
 
 
انتهای پیام/200

دیدگاه شما

پایگاه اطلاع رسانی شهرستان چرام
http://khabarlendeh.ir/
خبر دیشموک
http://sobhezagros.ir/
آفتاب جنوب